Pénteken az ünneplő közösség Magyarittabén gyűlt össze, a református templomban istentiszteleten vettek részt, ahol az Igét Kovács Csaba lelkész hirdette, majd azt követően a legdélebbi Kossuth-szobornál egy rövid alkalmi műsor keretében 1848-as katonanótákat adott elő Csonka Ferenc népi hegedűművész, és egy szavalat is elhangzott Lehőcz Emma tolmácsolásában.
Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete felolvasta Orbán Viktor miniszterelnök levelét, majd lévén, hogy a magyarittabéiek elődei Békésről származnak, Polgár Zoltán, Békés alpolgármestere mondott ünnepi köszöntőt.
"Több száz évvel ezelőtt Békésről jött 44 család, aki letelepedett is, de onnantól kezdve folyamatos a kapcsolattartás, elődeink is fenntartották ezt a kapcsolatot, de leszármazottaik is tartják a mai napig. Most is találkozok még békési leszármazottal. A kapcsolataink ápolásáról szóló hivatalosan aláírt papírunk jövőre lesz nagykorú, azaz 18 éves. Ez összekapcsolja a kultúránkat, ezen a hétvégén is a néptáncosaink lépnek itt fel, de fúvószenekarunk is járt itt két héttel ezelőtt. Számomra az, hogy itt mondhattam ünnepi beszédet, az, hogy együtt erősíthettük magyarságtudatunkat, Magyarittabé és a Békés polgárai közösen emlékezhette, óriási megtiszteltetés" - mondta a békési alpolgármester.
Az ünnepség szónoka Kerekes József, a VMSZ alelnöke volt, aki kifejtette, hogy mindig különös örömmel töltötte el a falubelieket, hogy a vajdasági központi megemlékezésnek az első helyszíne Magyarittabé.
"Itt van a legdélebbi Kossuth szobor, amit 120 évvel ezelőtt állítottak fel, amelynek a sorsa is mutatja azt, összefogással, mit tud a nemzet elérni. Mert a mi Kossuth szobrunk sajnos eltűnt, de egy év leforgása alatt sikerült újat kapni és sikerült az eredetinek a hasonmását felállítanunk, és azóta is, évről évre mindig többen megjelennek falunkban, és látjuk, hogy az egész délvidéki magyarságnak ez egy fontos megemlékezési pontja. Az idén is jöttek magyarországi településekről is vendégek, akik koszorúznak" - nyilatkozta Kerekes József.
A beszédek után az ünneplő közösség tagjai koszorút helyeztek el a magyarittabéi Kossuth-szobornál. A rendezvény végén még szót kért a 95 éves Đurić Varga Anna, nyugalmazott tanárnő, aki emlékeiből idézett, megköszönte, hogy az anyaország gondol a határon kívüli magyarokra, és egy régi imádságos éneket - a Magyar Hiszekegyet - is elénekelte.





Nincs hozzászólás. Legyen az első!