GazdaságKultúraMagazinTudományKözleményekKéptárSportOlvasók rovataImpresszumMarketing
2012. július 11. [12:51]

Bob Marleyról neveztek el egy karibi vérszívó rákot

Bob Marleyról neveztek el egy karibi vérszívó rákot

Kizárólag a karibi térségben él a parazita rákfaj, amelyet a halhatatlan jamaikai zenészről, Bob Marleyról neveztek el - jelentették be a névadó kutatók kedden.
A Gnathia marleyi egy aprócska vérszívó rák, amely a karibi korallzátonyoknál élő halakat fertőzi meg. "Azért neveztem el ezt a fajt - amely egyébként valóban a természet csodája - Marleyról, hogy kifejezzem a zenéje iránti csodálatomat" - tudatta közleményében Paul Sikkel, az Arkansas-i Állami Egyetem tengerbiológusa. Mint hozzátette, a Gnathia marleyi ugyanolyan egyedien karibi, mint maga a zenész.
A fiatal Gnathia marleyi a korallkövek, tengeri szivacsok vagy moszatok között rejtőzik, és váratlan támadásokat intéz az arra úszó halak ellen. A megfertőzött halból aztán olyan sok vért szív ki, hogy abból egészen felnőtt koráig el tudja látni táplálékkal szervezetét. A faj felnőtt egyedei később már egyáltalán nem táplálkoznak, az ifjúkori utolsó táplálék élteti őket még két-három hétig - magyarázta Sikkel.
A karibi korallzátonyok igen érzékenyek a betegségekkel szemben. Sikkel és kutatócsoportja azt tanulmányozza, hogy milyen kapcsolat áll fenn a korallzátony-közösségek egészsége és a gnathiidae családba tartozó rákpopulációk között. A korallzátonyokon külső parazitaként ugyanis a gnathiidae rákcsaládba tartozó fajok lelhetők fel a leggyakrabban. Ökológiailag a földi vérszívók közül a kullancsokhoz vagy a betegséget terjesztő szúnyogokhoz hasonlítanak a leginkább.
A kutatók a Gnathia marleyi teljes életciklusát a Zootaxia című szakfolyóirat legutóbbi számában ismertették. (MTI)



viera
2012. 07. 12. [14:15:32]

@abroncs

" a Gnathia marleyi ugyanolyan egyedien karibi, mint maga a zenész."


abroncs
2012. 07. 12. [12:36:40]

Szerintem Lugossi Béláról (gróf Drakula első alakítójáról) stílusosabb lett volna.

zola
2012. 07. 12. [09:54:09]

bobi a rák:)

2013. május 19. [15:13]

Papp Gergely szegedi diák is díjat kapott a világ legnagyobb, fiataloknak szóló tudományos és innovációs versenyén (ISEF - Intel International Science and Engineering... >>

2013. május 18. [8:16]

A nyugdíjas évekre való felkészültség alacsony szintje egyre égetőbb problémát jelent világszerte, így Magyarországon is mind a döntéshozók, mind a munkáltatók, mind... >>

2013. május 17. [22:20]

Szenzációs felfedezést tettek a tudósok: legalább 1,5 milliárd éves vízlencséket fedeztek fel egy kanadai bánya mélyén. Szerintük olyan őskori mikrobák lehetnek bennük,... >>



1 euró 110.64 dinár
1 dollár 85.98 dinár
100 forint 37.91 dinár
100 dinár 263.76 forint
A legutóbb kommentelt friss cikkek
(amelyek az utóbbi 24 órában jelentek meg)
Mlađan Dinkić választásokat követel Vajdaságban és Belgrádban
(Szerbia)
Nemzeti Regiszter
Az egyszerűsített honosítási eljárás logója
Heti kérdés
Melyik autonómiát tartja fontosabbnak?
Vajdaság tartomány autonómiáját.
A magyar autonómiát.
Mindkettő fontos. Egyik nem zárja ki a másikat.
Nincs szükség autonómiára.

A korábbi szavazásokat itt tekintheti meg!

Találékony!

Az angolt, a franciát és a skótot elkapják a kannibálok. Mindegyiknek megengedik, hogy válasszanak, hogy akarnak meghalni, mert a bőrükből úgyis kenut csinálnak. Az angol kér egy revolvert és fejbe lövi magát. A francia kér egy gillotint és meghúzza a kart, leeseik a feje. A skót kér egy villát és elkezdi magát szurkálni vele, miközben ordítja:
- B@....átok meg a kenutokat!

Vajdaság Ma forditói szolgáltatása