Több mint egy évtizedes fennállása óta csak az utóbbi két évről mondható el, hogy az egyesület úgy működik, ahogy alapítói annak idején elképzelték, hangzott el a juhászok és juhtenyésztők közgyűlésén, amelyet a magyarkanizsai Vadászotthonban tartottak meg.
A „feltámadás” elsősorban annak köszönhető, hangsúlyozta Balázs Tibor egyesületi elnök, hogy a közösség is az egyesület mellé állt. Segíti az önkormányzat, a Zentai Mezőgazdasági Állomás, magánszemélyek és mások is. Támogatást kapnak a pályázatíráshoz, az akciók és rendezvények szervezéséhez. Ennek köszönhetően 2014-ben négy nyertes pályázatuk is volt, amelyeket többségében az immár hagyományos ilonafalvi juhásztalálkozóra fordítottak, de sikerült egy hordozható számítógépet is vásárolniuk, ami nagy segítséget jelent munkájukban. A köztársasági mezőgazdaság-fejlesztési program alapján, amely a vérvonal biztosítását célozza meg, a tavalyi évben 6 törzskönyvezett koshoz is hozzájutott az egyesület, amelyeket a legaktívabb tenyésztőknek osztottak ki. Ami lényeges, mindez az egyesületnek nem került pénzébe. A kosok mellett 12 jerke is érkezett hozzájuk.
Az idei évet a tavalyihoz hasonlóan kívánja folytatni az egyesület. Már van egy nyertes pályázatuk, amelyet az idei IV. Juhásztalálkozóra adtak be, de pályázni fognak még a tartománynál és a Vajdasági Agrár Egyesületek Szövetségénél is. Az idei rendezvényre június 6-án kerül majd sor.
A közgyűlésen vendégként megjelent Halász Mónika, a magyarkanizsai Községi Tanács mezőgazdasági és vízügyi megbízottja tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a kosokra vonatkozó program az idén is folytatódik. Noha fajtamegkötés nincs, azt javasolta, hogy ha lehet, egyezzenek meg, és többen is igényeljenek egyazon fajtát. Mint mondta, még másfél hónapra van szükség, hogy a program beinduljon, de már lehet érdeklődni a vérvonalak után. A községi támogatások kapcsán elmondta, hogy a községi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap 10 százalékos támogatást nyújt a biztosításokra, és ha az állam is megadja a beígért 40 százalékot, a gazdáknak csak a biztosítási összegek felét kell állniuk. Az Alap a rövid- vagy hosszútávú kölcsönök kamatainak felét is állja és a korábbinál nagyobb összeget fordít a talajelemzés támogatására. A tavalyi év végétől az Alap a dögelszállítás költségeinek 80 %-át is viseli. Kapcsolható mezőgazdasági eszközök vásárlása esetén 50 százalékot visszatérít a gazdáknak, a mesterséges megtermékenyítésnél pedig a mag költségeit vállalja fel. Megfelelő keretekben az Alap teljes egészében viseli a szervezett kiállítás- illetve vásárlátogatások költségeit is a belépőjeggyel együtt. A tejtermelés esetében az Alap a szomatikus sejtek mérésére szolgáló mini-laborok vásárlásához nyújt támogatást, de eszközöket fordít a földutak rendezésére is. Amennyiben azt a gazda rendbe hozza, a naftaköltségeket megtéríti neki – mondta el egyebek mellett a tanácstag.
Az ülés folytatásában a Zentai Mezőgazdasági Állomás képviselője szólt a fajtiszta állomány kialakítására szolgáló szaporítóanyagok értékesítési lehetőségeiről, a várható állami támogatásokról és a vágóbárányok után járó 2.000 dináros támogatásról valamint az annak igényléséhez szükséges egyéb tudnivalókról is.
A közgyűlésen jelen lévő biztosítási ügynökség képviselője a biztosítási lehetőségeket ismertette, ami ugyan felkeltette a tagok érdeklődését, de mint kiderült, eddig szinte senki sem tartotta fontosnak biztosítani termelését vagy jószágállományát, ami talán a támogatások vetületében változni fog.
Bata Erzsébet, a magyarkanizsai Gazdakör elnöke elégedettségének adott hangot, hogy néhány ember a nehézségek ellenére is egy évtizeden át életben tartotta az egyesületet, amely bebizonyította, hogy igenis tud eredményesen működni. Véleménye szerint a biztosításokkal foglalkozni kell, de talán kollektív szintre kellene azt emelni, mind a jószág-, mind a terménybiztosítás vonalán.
A tavalyi évre vonatkozó jelentések és a 2015-ös munkaprogram elfogadása után a tagok jóváhagyták az egyesületi tagsági díj 500-ról 1.000 dinárra történő emelését, ami az egyesült alaptevékenységének biztosítására szolgál, majd három új tagot vettek fel soraikba.
Bödő Sándor


