A közhelyek
Betűméret:
A közhely, más néven frázis, gyakran használt, elkoptatott szó vagy kifejezés. Ha mértéktelenül elszaporodnak beszédünkben a közhelyszerű sablonok, ha általánosságokat mondunk az egyéni helyett, nem közlünk valódi információt. Terjengős lesz a stílusunk, csak nyilvánvaló igazságokat hangoztatunk.A közhelyek mindenhol jelen vannak: a nyilvános beszédben, a sajtó nyelvében és a mindennapi társalgás nyelvében is. Az ilyen stiláris igénytelenség a nyilvános (szónoki) beszédben a legzavaróbb. Íme néhány példa:
Én úgy gondolom, hogy…
Csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy…
Őszintén szólva…
Én is csatlakozom az előttem szólóhoz…
Szerény véleményem szerint…
Csak azt akarom mondani, hogy…
Nem tudom, hogy ki hogy van vele…
Néhány mondat erejéig…
A közhelyek beszédtöltelékként szolgálnak. Akkor használjuk, ha nem jut eszünkbe tartalmas mondanivaló, húzni akarjuk az időt. A mondatot sokszor kezdjük háttal, vagy más beszédtöltelékkel, az előbb idézettek közül.
A média nyelvében is gyakoriak a közhelyek. Például:
Az elmúlt években virágzó fejlődésnek indult a falusi turizmus. Gomba módra szaporodtak a magánvállalkozások. Habár vidékünkön még gyerekcipőben jár a falusi vendéglátás, sokan érdeklődnek iránta. Futótűzként terjedt el a jó kereseti lehetőség híre. Egy bensőséges ünnepség keretében emlékeztek meg a vállalkozás beindításáról.
Az elkövetők bestiális kegyetlenséggel kínozták meg az áldozatokat.
Az élőbeszéd, a mindennapi köznyelv se mentes a közhelyektől. Itt talán azért nem olyan zavaró, mint a sajtónyelvben, vagy a nyilvános beszédben, mert általában kevesebben hallják, és mindig csak szóbeli változata él. Többnyire divatjellege van.
A közhelyek egy része állandó, másik része változó, vannak divatosabban és elavultabbak is. Ma már, például, ritkán hallani az indulóban lévőtől, hogy a távozás hímes mezejére lépek. De vannak igen kedveltek (hisz ettől lesznek közhelyek!):
Hogy oda ne rohanjak!
Majd kiderül a vallatásnál!
Előfordul (az ilyesmi) a legjobb családban is!
Keresni keresek, csak nem találok.
Mint a mellékelt ábra is mutatja…
Ízlések és pofonok különböznek.
Hogy mik vannak!
Az egy dolog, hogy…
Ez van, ezt kell szeretni!
Úgy még sose volt, hogy valahogy ne lett volna!
Nem most jöttem le a falvédőről!
Fel vagyok dobva…
Tele van a hócipőm.
Mindenki használ néha ilyen sablonos kifejezéseket. Csak nem lenne jó, ha lépten-nyomon ilyenekkel élnénk! Inkább mondjunk valami kedveset. Talán sutábbra sikerül majd, de eredeti lesz!
Mgr. Viola Lujza
Nagy Lajos karcolatai látszólag az állatokról szólnak, de valójában mindig az emberek tulajdonságait, viselkedését állítják pellengérre. Humoros, rövid, csattanós írásokról lévén szó, a kritika se annyira bántó.A farkas címűben így ír: „A farkas vadállat. Azaz nem is olyan vad. Sőt talán szelídnek is...
2014. JÚLIUS 2.
[ 10:33 ]
Ismerünk olyan szóvicceket, amelyek álösszetétellel, félrehallással jöttek létre, vagy szólásokkal kapcsolatosak.Az álösszetételek olyan szavak, amelyek látszólag lehetnének összetettek is.- Hol terem a CD? – Diszkréten.- Mi kell a babázáshoz? – Bab meg víz.- Mit kapsz, ha egy kerek telekre kastélyt építesz?...
2014. JÚNIUS 5.
[ 22:51 ]
A szóvicc szójátékon, vagy valamely többjelentésű vagy azonos alakú szónak egyidejűleg több értelemben való használatán alapuló vicc. Gyakran élnek vele humoros kedvű íróink, humoristáink, de a mindennapi életben is előfordulnak.Több csoportba sorolhatjuk őket. Talán a legismertebbek az azonos alakú szavakkal alkotottak....
2014. MÁJUS 5.
[ 22:47 ]

treash neked amugy van eszed?
Dörög a fenekembe a villám
zongorazok hegedúlok zenélek énekélek tudok zene mindenféle ugyanitt bojler eladó
kit üssek le ötszázszor?
ez de lyo