Képzavar
Betűméret:
A magyar nyelv képekben gazdag – mondta Karácsony Sándor. Ezek a képek nemcsak a szólások és közmondások által keletkeznek. Ha egy szót átvitt értelemben használunk, máris kép jelenik meg előttünk. „Pisti szövegében sántít valami” – mondja a tanár, ha azt szeretné kifejezni, hogy hibás. A sántítást itt nem eredeti értelemben használjuk, mert az a járásra vonatkozna. A képes kifejezések érzékletesebbé, szinte tapinthatóvá teszik beszédünket vagy írásunkat, a stílus szemléletességét szolgálják. Ha azt mondjuk, hogy egy ismerősünk nagyot nőtt a szemünkben, átvitt értelemben használjuk a megnőtt igét. Azt akarjuk kifejezni vele, hogy valamely tette, magatartása következtében ismerősünk megnőtt erkölcsi értékben, tekintélyben a számunkra.
A képes kifejezések „képtelenné” válnak, ha hibásan használjuk őket, vagyis képzavar lép föl, ha oda nem illő képet használunk.
„Egy nagy családban nem lehet mindenki szája ízlése szerint főzni”. A beszélő a mindenki szája íze szerint és a mindenki ízlése szerint képeket összekeverte, képzavar keletkezett.
A rádióban hangzott el, hogy „Kihátrált (a segítség) az ügy mögül.” Itt is két kép keveredéséről beszélhetünk. A meghátrál valami elől azt jelenti, hogy megijed, föladja, nem vállalja föl. A kihátrál valahonnan pedig azt, hogy otthagyja, nem vesz többé részt benne, elmegy. A kihátrál valami mögül pedig nem jelent semmit; helyesebben homályosan érezzük, hogy „mit szeretett volna mondani” a riporter.
„Ha az író életútját mozaik szerint elemezzük…” Valószínűleg lépésről lépésre, aprólékosan szerették volna elemezni az író életútját . A mozaik sok apró képből, képtöredékből, részletből áll. De a mozaik szerinti elemzés?
”Sok viszontagság után végre zöld ágra vergődött a szerencsétlen.” Szinte tankönyvbe illő példája a képzavarnak. Rémlett valami a beszélőnek a zöld ágra vergődésről, de talán túl ingatag volt a jóléte a szerencsétlennek, ezért ág helyett gallyat használt.
Néhány példa a fiatalok életéből: „P. szívszorítva várta a lányt.” Nem szorította a szívét, hanem szorongott, hogy eljön-e. Tehát szívszorongva vagy szorongó szívvel.
Később a szigorú apa „tetten érte a pillanatot, amikor csókolództak.” Tetten érni személyt szoktunk, azt is valamilyen rossz cselekedet végzése közben. Pl. tetten érik a tolvajt, a betörőt, a randalírozókat. Egyszerűbben – és helyesebben – mondhatjuk: „Meglátta őket csókolódzás (csókolózás) közben.”
De a kapcsolat friggyel zárult. A papa is beszédet tartott az esküvőn: „Most indultok a közös úton építeni saját otthonotok fészkét.” Az otthont nem tartotta elég hatásosnak az örömapa, a fiatalok fészekrakására gondolhatott. Így született meg a zavaros és nevetséges otthonotok fészke.
De a boldogság nem tartott soká, mert a menyecske „nem tudta ifjú párját ráncba tartani.” Két régies szólás keveredéséről van szó: ráncba szed (fegyelmez, megrendszabályoz), és kordában tart (szigorú fegyelem alatt tart). A ráncba szed eredeti jelentése: a kemény házi vászonból készült bő gatya egyenletes ráncokba szedése, amikor keményen kézben kellett tartani az anyagot, hogy a ráncok nehogy visszaugorjanak. A korda kötelet, vastag zsinórt jelent, amellyel a szerzetesek derékban átkötötték a csuhát. Jelent még korbácsot is. Innen származik a mai nyelvben a szilaj ösztönök megfékezését jelentő szólás. De a kettő összevegyítése képzavart okoz.
Gyászbeszédből: „Egy élet lezárult, egy arc széttört darabokra.” És ilyenkor „szívünkbe markol az elmúlás jeges keze.”
Inkább egyszerűbben fejezzük ki magunkat, akkor nem bonyolódhatunk nevetséges képzavarokba!
Mgr. Viola Lujza
Nagy Lajos karcolatai látszólag az állatokról szólnak, de valójában mindig az emberek tulajdonságait, viselkedését állítják pellengérre. Humoros, rövid, csattanós írásokról lévén szó, a kritika se annyira bántó.A farkas címűben így ír: „A farkas vadállat. Azaz nem is olyan vad. Sőt talán szelídnek is...
2014. JÚLIUS 2.
[ 10:33 ]
Ismerünk olyan szóvicceket, amelyek álösszetétellel, félrehallással jöttek létre, vagy szólásokkal kapcsolatosak.Az álösszetételek olyan szavak, amelyek látszólag lehetnének összetettek is.- Hol terem a CD? – Diszkréten.- Mi kell a babázáshoz? – Bab meg víz.- Mit kapsz, ha egy kerek telekre kastélyt építesz?...
2014. JÚNIUS 5.
[ 22:51 ]
A szóvicc szójátékon, vagy valamely többjelentésű vagy azonos alakú szónak egyidejűleg több értelemben való használatán alapuló vicc. Gyakran élnek vele humoros kedvű íróink, humoristáink, de a mindennapi életben is előfordulnak.Több csoportba sorolhatjuk őket. Talán a legismertebbek az azonos alakú szavakkal alkotottak....
2014. MÁJUS 5.
[ 22:47 ]

Nincs hozzászólás. Legyen az első!