Gazdaság
A szeder lett június legdrágább gyümölcse, kilója 1.600 dinár volt Belgrádban
Betűméret:             

A májusban még 1.000–1.500 dináros kilónkénti árral a legdrágább gyümölcs címet viselő cseresznye után júniusban ezt a „dicsőséget” a szeder vette át. Egy belgrádi piacon a szeder kilónkénti ára 1.600 dinár volt. Noha már javában tart a szezon, az árak továbbra sem csökkennek.

Az idei cseresznye szezonja savanyú szájízt hagyott maga után mind a termelőkben, mind a vásárlókban. A termelők a gyenge termés miatt magas árakkal próbálták kompenzálni a veszteségeket. A vásárlók pedig a magas árak miatt darabszámra vásárolják a gyümölcsöt.

„A legnagyobb terméskiesés a kajszi és a cseresznye esetében történt. Egyes régiókban 30-tól akár 80 százalékos csökkenést is tapasztaltunk Szerbia különböző részein. Nyugat-Szerbiában például akár 80 százalékos visszaesés is volt az előző évhez képest” – nyilatkozta Duško Bodroža, a Gazdaságtudományi Intézet munkatársa.

Mindez elkerülhetetlenül hatással van az árakra is. A statisztikai hivatal adatai szerint tavaly június első hetében a kajszi kilója 300, az őszibaracké 250 dinár volt, míg idén ezek ára 500 dinárra nőtt – ez ráadásul a hipermarketekben mért, kedvezőbb ár, tájékoztat az RTS.

„Több mint 200 hazai beszállítóval dolgozunk együtt, és éves szinten mintegy 60.000 tonna hazai gyümölcs és zöldség kerül a polcainkra. Ha azonban gyenge a termés, vagy az időjárási körülmények kedvezőtlenek, akkor importálunk, főként Görögországból” – mondta Milica Rakovac, a Delhaize vállalati kommunikációs vezetője.

A végső számvetés még hátravan, de a fagy, a virágzáskori jégeső, majd a jelenlegi aszály miatt egyes becslések szerint a meggy a szokásos mennyiség 40, a málna pedig 30 százalékát fogja adni. Az import sem lesz egyszerű: a hideghullám elérte Romániát, Bulgáriát, Moldovát is, és különösen súlyosan érintette Észak-Macedóniát.

A szélsőséges időjárási körülmények miatt a szakértők az ellenállóbb fajtákra való átállást javasolják.

Szerbiában tavaly közel hárommillió 15 évnél idősebb személy állt munkaviszonyban, és a többségük heti 36–48 órát dolgozott – derül ki a Köztársasági Statisztikai Hivatal (RZS) adataiból. A Nova ekonomija jelentése szerint azonban több mint 215.000 ember hetente 48 óránál is többet dolgozik, azaz gyakorlatilag heti...
2025. JÚNIUS 27.
[ 10:18 ]
Bulgária zöld utat kapott az euró 2026. január 1-jei bevezetéséhez az Európai Unió tagállamainak vezetőitől, akik csütörtökön Brüsszelben tárgyaltak. Bulgária ezzel az euróövezet 21. tagja lesz. A balkáni ország 2007 óta tagja az Európai Uniónak. Az euróövezethez legutóbb Horvátország csatlakozott, 2023-ban,...
2025. JÚNIUS 27.
[ 7:38 ]
Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója ma kijelentette, hogy Szerbia nem marad gáz nélkül, és arra számít, hogy az új orosz gázszerződés szeptember 20-áig aláírásra kerül. Hangsúlyozta, hogy a tárgyalások az orosz féllel az új gázmegállapodásról még folyamatban vannak, de mint mondta, az szeptember 20-ig alá...
2025. JÚNIUS 26.
[ 10:48 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó