Gazdaság
Cseh államfő: Erősebb gazdasági szankciókat kell hozni Oroszország ellen
Betűméret:             

Az európai szövetségesek egységesek abban, hogy a legsúlyosabb érv, amely béketárgyalásokra kényszerítené az Ukrajnát megtámadó Oroszországot, a gazdaság és a pénzügy, nem pedig katonai eszközök jelentette ki Petr Pavel cseh köztársasági elnök vasárnap egy tévéműsorban.

Az Oroszország elleni jelenlegi szankciók nem elég erősek, ráadásul Oroszország már megtanulta kijátszani őket. "Ezért nem tekinthetők olyan eszköznek, amely (Vlagyimir) Putyint a tárgyalóasztalhoz kényszerítené" – mutatott rá a cseh államfő a CNN Prima News cseh kereskedelmi hírtelevízió vitaműsorában.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok Petr Pavel szerint rendelkeznek a szankciók megerősítéséhez szükséges gazdasági eszközökkel, és az Oroszország elleni gazdasági szankciók megerősítése a NATO múlt heti hágai csúcstalálkozóján is téma volt, írja az MTI.

"A szövetségesek a hágai vacsora alkalmával külön-külön és egységesen is arról győzködték Donald Trump amerikai elnököt, hogy eljött az ideje az Oroszországra kifejtett gazdasági nyomás jelentős megerősítésének. A cél nem az, hogy Oroszország gazdaságilag összeomoljon, ez nekünk sem érdekünk, de el kell vezetnünk Moszkvát annak tudatosításához, hogy egyszerűen nincs más út, mint a tárgyalások" – fejtette ki Petr Pavel. Hangsúlyozta, hogy ebben a kérdésben az európai szövetségesek között teljes az egység.

"Az egyik oldalon továbbra is katonai támogatást kell nyújtanunk Ukrajnának, hogy területe minél nagyobb részét ellenőrzése alatt tarthassa, s minél erősebb tárgyalási pozíciókkal rendelkezzen, ha ezekre sor kerül. A másik oldalon úgy néz ki, hogy Oroszország csak akkor lesz hajlandó leülni tárgyalni, ha már nem lát más lehetőséget" – vélte a cseh politikus.

Úgy látja, hogy a gazdasági szankciók hatásával Donald Trump is tisztában van. Szerinte a hágai NATO-vacsorán az amerikai elnök megemlítette, hogy Kínát a hatalmas vámtarifákkal kényszerítette korábbi álláspontja módosítására. "Akkor azt mondtam neki, hogy ilyesmire lenne szükség Oroszországgal szemben is. Ha Kína néhány hónapon belül megérezte ezek hatását, akkor Oroszország gazdaságán ez néhány héten belül megmutatkozna" – fejtette ki a cseh államfő.

Szerbiában tavaly közel hárommillió 15 évnél idősebb személy állt munkaviszonyban, és a többségük heti 36–48 órát dolgozott – derül ki a Köztársasági Statisztikai Hivatal (RZS) adataiból. A Nova ekonomija jelentése szerint azonban több mint 215.000 ember hetente 48 óránál is többet dolgozik, azaz gyakorlatilag heti...
2025. JÚNIUS 27.
[ 10:18 ]
Bulgária zöld utat kapott az euró 2026. január 1-jei bevezetéséhez az Európai Unió tagállamainak vezetőitől, akik csütörtökön Brüsszelben tárgyaltak. Bulgária ezzel az euróövezet 21. tagja lesz. A balkáni ország 2007 óta tagja az Európai Uniónak. Az euróövezethez legutóbb Horvátország csatlakozott, 2023-ban,...
2025. JÚNIUS 27.
[ 7:38 ]
Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója ma kijelentette, hogy Szerbia nem marad gáz nélkül, és arra számít, hogy az új orosz gázszerződés szeptember 20-áig aláírásra kerül. Hangsúlyozta, hogy a tárgyalások az orosz féllel az új gázmegállapodásról még folyamatban vannak, de mint mondta, az szeptember 20-ig alá...
2025. JÚNIUS 26.
[ 10:48 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó