Idén újra szárba szökkent és az elkövetkező években három-négy évnyi megszakadás után visszatalálhat egykori eszmeiségéhez a Kanizsai Írótábor. Legalábbis erre lehet következtetni a 72. táborban elhangzott félmondatokból, melyeket elsősorban a szervezőbizottság tagjai mondtak ki. Megújulásra, a fiatalok nagyobb szerepvállalására van szükség. Talán nem véletlenül választották az idei találkozó vezérmotívumául azt, hogy Harlequin mosolya, hisz a bolond bohóc büntetlenül kimondhatja azt, amit gondol.
A 72. Kanizsai Írótábor pénteki napján, délelőtt, a József Attila Könyvtárban megtartották a szokásos irodalmi tanácskozást, azaz a résztvevők felolvasták a tábor vezérmotívumához, a Harlequin mosolyához kapcsolódó gondolataikat.
Délután, azt Art Cafeban sor került az Egy kiadó, egy író című bemutatóra, amelyen a vajdasági magyar könyvkiadók új kiadványaikat hozták el.
Dévavári Beszédes Valéria kivételesen az Életjel Kiadó három új kötetét is elhozta. Ezek: Magyar László Szabadka történeti helyneveinek adattára, Pekár Tibor Lányi Ernőről szóló kiadványa és Károly Adrienn Csáth-Kosztolányi-Milkó kötete.
Virág Gábor, a Forum igazgatója Balázs Attilával beszélgetett, aki Bori Imre két kötetét “egybegyúrva” készített egy regényes irodalomtörténetet a vajdasági magyar irodalomról.
A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet képviseletében Beszédes István Balogh István Mesebor című drámakötetéről beszélt időnként saját nevében, majd az író bőrébe bújva.
A Sziveri János Művészeti Színpad kiadványa Sisakos Fanni Méhcsöppek című verseskötete, amit Kovács Jolánka felelős szerkesztő és Lennert Móger Tímea recenzens méltatott.
Elkészült a Magyar Írószövetség Szociográfiai Szakosztálya Do you speak magyar? címet viselő sorozatának első két kötete. A délvidéki kötet Kispiacot mutatja be és a ma már nem létező Ustorkát. A kiadvány szerkesztőivel, Horváth Júlia Borbálával és Domonkos Lászlóval Hajnal Jenő, a kötet olvasószerkesztője beszélgetett.
A 72. Kanizsai Írótábor idei díszvendége Vasagyi Mária zombori írónő volt, akivel Lennert Móger Tímea és Antalovics Péter költők beszélgettek a nyugat-bácskaiságról, létről, útkeresésről.
A beszélgetések között két koncertre is sor került. A Mécsvirág együttes Radnóti Miklós költeményeiből készült verses-zenés összeállítását adta elő, majd Sziveri-verskoncertet adott Bakos Árpád, Kovács Nemes Andor, ifj. Kucsera Géza és Varga Iván.
A tábor szombati zárónapján a 70 éve született Sziveri János költőre emlékeztek. Balázs Attilával, Fenyvesi Ottóval és Zalán Tiborral Gruik Ibolya újságíró beszélgetett, akik felelevenítették az Új Symposion fiatalon elhunyt, leváltott főszerkesztőjéhez fűződő emlékeiket.
HÍD /90/ és parttalanság volt a címe a záróeseménynek. Bordás Győző szerkesztő és Verebes Ernő a folyóirat szerepéről és küldetéséről mondta el gondolatait.
A 72. Kanizsai Írótáborban új gazdára talált a rendezvény vándorkulacsa is, amit Zalán Tibor József Attila-díjas költő, író, drámaíró, dramaturg kapott meg.
Nem az Írótábor, csak a záróeseménye: a Híd folyóirat kapcsán huszon-harmincéves kiesést követően ránéztem a honlapjára. A főmunkatársak között Böndör Pál, Jung Károly, Vickó Árpád - a többit nem ismerem. Ök viszont már jobb létre szenderültek. Nem kéne levenni őket, vagy kerettel, kereszttel jelezni, hogy jelenlétük virtuális? A legutóbbi Híd szám a 2023 szept.-októberi. Ezek szerint megszűnt, szünetel vagy nem módosították a honlapot? Bocs a tájékozatlanságért.