Eredményhirdetéssel és ünnepélyes díjkiosztóval zárult ma Temerinben a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók 29. Találkozója. A helyi színházteremben megrendezett gálaműsoron díjazták a szemle legjobbjait, valamint számos különdíjat nyújtottak át a társulatoknak és az amatőr színészeknek.
A megjelenteket Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke köszöntötte, majd a házigazda nevében Varga Flórián, a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület elnöke szólt a közönséghez.
Az idei fesztiválra benevezett előadásokat dr. Mezei Kinga Jászai Mari-díjas rendező, színművész, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője, dr. Góli Kornélia dramaturg, az újvidéki Művészeti Akadémia tanára és Szabó Regina színművész értékelte és díjazta. A zsűri döntését dr. Mezei Kinga ismertette a színházterem közönségével.
A legjobb hagyományos keretek között megvalósított előadásért járó Pataki László-díjat a zsűri a nagykinindai Egység Művelődési Egyesület József Attila Színtársulatának ítélte oda Boldizsár Péter Félálmaink című drámájának színreviteléért. Az előadás rendezője Király Sándor.
A legjobb új formákat kereső produkció díját, a Bambach Róbert-díjat az idén a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület Jáccunk Truppja kapta Greguss Lilla–Gusztony Endre –William Shakespeare: Rómeó és Júlia című előadásáért, amelyet László Sándor rendezett.
A zsűri közösségteremtő tevékenységéért Garay Béla-díjat adományozott a zombori Magyar Polgári Kaszinó Színjátszó Szakcsoportjának, a szilágyi Mosoly Amatőr Színjátszó Csoport pedig megkapta a közösségmegtartó tevékenységért járó Faragó Árpád-díjat, de a szenttamási Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubja Liliomfi Színjátszó Csoportja is ebben a díjban részesült az idei szemlén.
Csakúgy, mint a korábbi években, most is díjazták az egyéni alakításokat.
A legjobb férfi főszereplőnek járó Szilágyi László-díjat a zsűri az idén Sörfőző Károlynak, a Mara Amatőr Színház társulata tagjának ítélte oda az Örkény István Tóték című darabjában nyújtott alakításáért, Tót szerepének megformálásáért.
A legjobb női főszereplőnek járó Ferenczi Ibolya-díj is a topolyai Mara Amatőr Színházba került, méghozzá Petrás Gizellához ugyancsak a Tóték című előadásban nyújtott kiváló alakításáért, Tótné szerepének megformálásáért.
A legjobb férfi epizódszerepért járó Nagy István-díjat Buják Mihály, a kupuszinai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Sturcz József Színjátszó Csoportja tagja kapta a Ray Cooney A miniszter félrelép című drámában nyújtott kiváló alakításáért, a főpincér szerepének megformálásáért.
A legjobb női epizódszerepért járó elismerést, a Magyari Piri-díjat a felnőtt Túna szerepének megformálásáért Kovács Nemes Katának, a topolyai Mosolycsalók társulattagjának ítélte oda a zsűri Dés László–Geszti Péter–Békés Pál A dzsungel könyve című előadásban nyújtott kiváló alakításáért.
A legszebb színpadi beszédért a zsűri Szántó Róbert-díjjal tüntette ki Gardil Rolandot. A csonoplyai Mindenszentek Plébánia Ifjúsági csoportjának tagját Ladislav Smoček Dr. Burke különös délutánja c. előadásban láthatta a közönség.
A zsűri a legjobb összjátékért járó díjat a kupuszinai Sturcz József Színjátszó Csoportnak ítélte oda A miniszter félrelép című előadás megvalósításáért.
Csapatépítő tevékenységért járó díjjal tüntette ki az Újvidéki Magyar Művelődési és Művészeti Központ Színes Szilánkok Diákszínpad csapatát valamint az Európa Kollégium társulatát.
A zsűri rendezői különdíjat adományozott Bosnyák Annamáriának, a csonoplyai Mindenszentek Plébánia Ifjúsági csoportja rendezőjének, különdíjat pedig a magyarkanizsai Együtt Veled – Értük Értelmi És Testi Fogyatékosok Érdekeit Védő És Segítő Egyesület Mázlisták társulatának.
A közönségzsűri és a diákzsűri díját az idén a kupuszinai Sturcz József Színjátszó Csoport érdemelte ki.
A fődíjak mellett számos különdíjban részesültek a találkozón részt vevő társulatok.
A Magyar Nemzeti Tanács tájolási különdíját az idén a kupuszinai amatőr színjátszók kapták, ezt Hajvert Ákos, az MNT Végrehajtó Bizottságának művelődéssel megbízott tagja ismertette az eseményen.
A díjátadón derült fény arra is, hogy jövőre Muzslya lesz a házigazdája a 30. Vajdasági Amatőr Színjátszók Találkozójának. Varga Flórián egy erős, baráti kézfogással adta át a szervezőkre háruló édes terhet Halász Jánosnak, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület elnökének. .
A díjkiosztót követően a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának vendégjátékát, a Ki tudja, látsz-e még? című előadást láthatta a közönség.
Az elmúlt csaknem tíz napban tizenhat vajdasági magyar amatőr színtársulat mutatkozott be a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület színpadán. A temeriniek pedig csakúgy, mint 2022-ben, most is jó házigazdák voltak. A szervező Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet munkatársaival együttműködve szívvel-lélekkel dolgoztak azon, hogy a résztvevőknek és a közönségnek felejthetetlen színházi élményt nyújtsanak. A közönség vígjátékokon nevethetett, könnyed bohózatokon szórakozhatott, de azok sem maradtak élmény nélkül, akik a merészebb, formabontóbb színházi megoldásokat keresik – hiszen kísérleti előadások is helyet kaptak a programban.
Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozója nem csupán egy esemény, hanem élő bizonyítéka annak, hogy a közösség ereje, a művészet iránti elköteleződés és a magyar nyelvű színjátszás szeretete képes hidat építeni generációk és települések között.
A szemle idén is bebizonyította, hogy a vajdasági magyar amatőr színjátszás él és virágzik.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!