Az Orosz Föderáció folyamatos kapcsolatban áll Szerbiával, és sürgős konzultációkat kért az Egyesült Államok által a Szerbiai Kőolajipari Vállalatra (NIS) kivetett szankciók kapcsán, amelyek célja az orosz tőke kivonása a vállalatból – jelentette ki ma Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
„Kapcsolatban vagyunk szerb barátainkkal, és sürgős konzultációkat kértünk. Reméljük, hogy a lehető leghamarabb választ kapunk” – mondta Lavrov az éves sajtótájékoztatóján, amelyről a RIA Novosztyi számolt be.
Lavrov szerint a kialakult helyzet „még jogi szempontból is bátor döntéseket követel meg”. Megítélése szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió "erőszakos nyomásgyakorlással" próbálja rákényszeríteni Szerbiát, hogy elárulja Oroszországot.
„Amikor Aleksandar Vučić elnök azt mondja: ´Nem térünk le az Európai Unióhoz való csatlakozás útjáról´, hosszú évek óta mindig csak azt hallja válaszul: ´Igen, várunk rátok itt, de előbb el kell ismernetek Koszovó függetlenségét´. Azaz a szerb népet és Szerbia elnökét önnön megalázására szólítják fel. Emellett ´természetesen csatlakoznotok kell az Európai Unió összes Oroszországgal szembeni szankciójához´. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy mindemellett még azt is követelik, hogy árulják el szövetségesüket" – hangsúlyozta Lavrov.
Lavrov szerint az Egyesült Államok célja a Török Áramlat gázvezeték működésének ellehetetlenítése.
„Az Egyesült Államok zöld utat ad az energetikai infrastruktúrák elleni terrortámadásoknak, és vannak terveik a Török Áramlat megsemmisítésére” – mondta Lavrov az éves sajtótájékoztatóján, hozzátéve: „Az Egyesült Államok nem akar konkurenciát egyetlen területen sem, beleértve az energiapiacot is.”
Lavrov állítása szerint az USA "zöld utat adott olyan terrorista intézkedéseknek, amelyek az Európai Unió energiabiztonságának alapjait célozzák megsemmisíteni". Szerinte az USA ösztönzi ukrán partnereit arra, hogy a Balti-tenger alatt futó Északi Áramlat után most a Török Áramlatot is működésképtelenné tegyék – számolt be a RIA Novosztyi.
Mint ismeretes, a Török Áramlat két vezetékből áll: az egyik Oroszországból a Fekete-tengeren keresztül Törökországba szállít gázt, míg a másik Dél- és Délkelet-Európa országai számára biztosít exportot. A vezeték tervezett kapacitása évente 31,5 milliárd köbméter.
A gázvezetéket 2020 januárjában helyezték üzembe, és az Északi Áramlat szabotálása után jelenleg az egyetlen zavartalan útvonal az orosz földgáz európai piacra juttatására – jegyezte meg az orosz hírügynökség, amelyet a Tanjug idéz.
Egyelőre nem érkezett javaslat Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatától egy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tartandó találkozóra - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter keddi moszkvai évértékelő sajtótájékoztatóján.


