Tudomány
Az aszpirin nem javítja a kórházban ápolt Covid-betegek túlélési esélyeit
Betűméret:             

Egy brit tanulmány szerint az olcsó és széles körben elérhető aszpirin nem javítja a kórházba került koronavírusos betegek túlélési esélyét - írja a CNBC.

Az Oxfordi Egyetem kutatói azt remélték, hogy a vérhígító gyógyszer segíthet a kórházba került Covid-19-es betegeken, akiknél fokozottan fennáll az érrendszerben kialakuló vérrögök kockázata, különösen a tüdőben, de végül arra a megállapításra jutottak, hogy az aszpirin nem segít megelőzni a halálozást.

A tanulmányban - amely a koronavírussal kórházba kerültek különböző lehetséges kezeléseit vizsgáló szélesebb körű "RECOVERY" vizsgálat része - közel 15 000, a vírussal kórházba került beteg vett részt. A betegek nagyjából fele napi 150 mg aszpirint kapott, szemben a másik felével, akik csak a szokásos ellátást kapták.

A tanulmány megállapította, hogy "nincs bizonyíték arra, hogy az aszpirin-kezelés csökkentette volna a halálozást", és "nem volt jelentős különbség" az elhunytak számában, mindkét csoportban az emberek 17 százaléka halt meg a kórházban 28 nap után.

Az adatok azt mutatják, hogy a Covid-19-el kórházba került betegek esetében az aszpirin nem járt együtt a 28 napos halálozás csökkenésével, vagy gépi lélegeztetésre kerülés, illetve a halálozás kockázatának csökkenésével - mondta a tanulmányról Peter Horby, az Oxfordi Egyetem professzora. Hozzátette, hogy bár az aszpirin kis mértékben növelte az élve elbocsátás valószínűségét, ez nem tűnik elegendőnek ahhoz, hogy indokolja széles körű alkalmazását a Covid-19-el kórházba került betegeknél.

Martin Landray, az Oxfordi Egyetem orvos- és járványtani professzora, a tanulmány egyik vezető kutatója "kiábrándítónak" nevezte az eredményeket.

Erős a feltételezés, hogy a vérrögképződés felelős lehet a súlyos Covid-betegek romló tüdőfunkciójáért és haláláért. Az aszpirin olcsó és széles körben használják más betegségeknél a vérrögök kockázatának csökkentésére, ezért csalódást keltő, hogy ezeknél a betegeknél nem volt jelentős hatása

A RECOVERY vizsgálat már számos életmentő felfedezést tett, az egyik ilyen felfedezés az volt, hogy a dexametazon, egy olcsó és széles körben használt szteroid, képes volt életet menteni a súlyos beteg körében. (portfolio.hu)

A csúcskategóriás hallásjavítás legújabb, globálisan is csak nemrég bemutatott eszközét ültették be 2025. június 25-én az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinikáján. A világ első és egyetlen okos cochleáris implantátumát egy kisfiú, Loránd kapta, akinek ezzel...
2025. JÚNIUS 25.
[ 15:00 ]
Kapu Tibor magyar űrhajós közép-európai idő szerint június 25-én, 8 óra 31 perckor az Axiom-4 küldetés tagjaként elindult a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a NASA floridai Kennedy Űrközpontjából. Az Axiom-4 kereskedelmi küldetés négyfős legénysége egy SpaceX Crew Dragon űrhajó fedélzetén emelkedett a magasba egy...
2025. JÚNIUS 25.
[ 9:09 ]
Helyi idő szerint szerda hajnalra tűzték ki az Axiom 4 űrmisszió indítását Floridából a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - közölte kedden az amerikai űrhivatal (NASA) a honlapján. Az Ax-4 legénységének tagjai, a magyar Kapu Tibor mellett az amerikai Peggy Whitson, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski és az indiai Shubhanshu...
2025. JÚNIUS 24.
[ 12:34 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó