Tudomány
Élőben lesz követhető három Nobel-díjas kutató előadása
Betűméret:             

Online streamen keresztül követheti a nagyközönség Karikó Katalin, Krausz Ferenc és Gérard Mourou előadásait június 17-én. A Nobel-díjas tudósok kutatómunkájuk legfőbb eredményeit mutatják be a CMF Summit 2024 - At the Forefront of Disease Profiling elnevezésű tudományos szimpóziumon - közölték az MTI-vel szerdán a szervezők.

A Krausz Ferenc által vezetett, budapesti központú Center for Molecular Fingerprinting (CMF) rendezvényén a Nobel-díjas fizikus bemutatja a CMF-ben zajló kutatásokat, amelyen keresztül az attoszekundumos fizika fontosságát és felhasználási területeit is ismerteti a hallgatósággal - áll a közleményben.

Az mRNS terápiás alkalmazása áll a második előadó, Karikó Katalin munkásságának középpontjában. A harmadik előadó, Gérard Mourou 2018-ban vehette át a fizikai Nobel-díjat a fázismodulált impulzuserősítés kidolgozásáért.

Az angol nyelvű előadásokat június 17-én, 10 óra 45 perctől élőben lehet követni a YouTube-on ( https://www.youtube.com/watch?v=mOQDpuFSNVE).

Mint írták, a Krausz Ferenc által vezetett CMF egy különböző tudományterületeket egyesítő nonprofit kutató központ, amelynek célja az egészségügy jövőjének átformálása. Az itt alkalmazott kutatási módszerek közé tartozik az infravörös molekuláris ujjlenyomat-vizsgálat. A kutatók ultrarövid lézerfénnyel világítják meg a vérplazmát, majd speciális lézertechnikával rögzítik a molekuláris rezgések által kibocsátott fényhullámokat, így megfigyelhetik és nyomon követhetik a legkisebb változásokat is a vér molekuláris összetételében. (MTI)

A mesterséges intelligencia kutatásából származó matematikai modellek segítségével vizsgálták magyar kutatók a memóriarendszerek kölcsönhatásait. Eredményeik szerint a meglepő élmények különösen fontos szerepet játszanak a tanulás során. A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont és a Max Planck Intézet kutatóinak...
2025. JÚLIUS 8.
[ 12:50 ]
Római kori őrtorony maradványainak feltárási eredményeit mutatták be a hétvégén régészek a kelet-horvátországi Moha (Mohovo) településen, amely a Római Birodalom védelmét szolgáló, a császárkorban létesített szárazföldi határvonalon fekszik és eredete a 2. század végére nyúlik vissza, írja az MTI. Marko Dizdar,...
2025. JÚLIUS 7.
[ 12:00 ]
Isteni élmény volt részese lenni a Grace űrhajó felbocsátásának, és az azóta eltelt valamennyi nap egy csoda, beleértve azt is, amikor először megpillantottuk a Földet – mondta Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós, aki pénteken a Nemzetközi Űrállomásról élőben válaszolt a sajtó kérdéseire. Az Axiom-4 küldetés...
2025. JÚLIUS 5.
[ 9:06 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó