A világban minden harmadik nő tapasztalja meg az erőszak valamilyen formáját, s globális szinten a saját otthon számít a legveszélyesebb helynek, mert a nők ott számítanak legkevésbé arra, hogy erőszakos cselekmény éri őket, írja a Deutsche Welle a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja alkalmából közölt cikkében.
Az idén 29 nő halt meg családon belüli erőszak következtében Szerbiában, az elmúlt tíz évben pedig 350. November 25-én kezdődik a Hallgassátok meg az én történetemet is elnevezésű kampány, amely az elkövetkező 16 napban tart. A családon belüli erőszak továbbra is óriási probléma, amelyről mindennap beszélni kell, mondta az RTS-nek Vesna Stanojević, a Biztonságos Ház koordinátora.
Szerbiában a tavalyi év derekán lépett hatályba a családon belüli erőszak megakadályozásáról szóló törvény. Csak az idén hétezer valódi vagy állítólagos erőszaktevőt távolítottak el ideiglenesen a családokból, s az állam üzenete világos volt: végleges bizonyítékok nélkül is fontos megelőzni a nagyobb bajt.
Az új törvénynek vannak ugyan eredményei, azonban meg kell találni a módját annak, hogyan segíthetünk az erőszakot elszenvedő családtagoknak azután, hogy az erőszaktevő a családból való eltávolítást követően visszatér, hangsúlyozta Stanojević.
Az adatok szerint a nők kilencven százaléka félelemből nem jelenti az erőszakot. Az idén meggyilkolt 29 nő közül mindössze három szólt előzőleg az erőszakról.
A családi ház a legveszélyesebb hely
„Globális szinten a saját otthon a legveszélyesebb hely, mert az emberek itt számítanak a legkevésbé arra, hogy a szeretett személy bántalmazza vagy megöli őket” – mondta a Deutsche Wellének Tanja Ignjatović, az erőszak áldozataival foglalkozó Autonóm Női Központ munkatársa. „A nőket leggyakrabban élettársuk vagy házastársuk vagy más családtagjuk támadja meg” – tette hozzá.
Leszögezte, ez nem csak Szerbiában van így, a világban számos médiumban jelenik meg a mai napon, hogy a családi ház a legveszélyesebb hely a nők számára. Ignjatović azonban hangsúlyozta, a statisztikai adatok szerint Szerbiában és a régióban a meggyilkolt nők száma a lakosság számához viszonyítva jelentősen nagyobb, mint Németországban, Ausztriában vagy Spanyolországban.
Ignjatović elmondta, a legfrissebb adatok szerint az elmúlt időszakban ötödével csökkent a családon belüli erőszak miatti bűnvádi feljelentések száma. Végső következtetést még nem lehet levonni, de úgy tűnik, a törvény meghozza hatását. Ignjatović szerint, amikor a beavatkozást felváltja a megelőzés, s amikor a könnyebb erőszakot büntetik, a súlyos erőszakot előzik meg. Rámutatott azonban arra, hogy a rendőrség és az ügyészség megelőzés jellegű tevékenysége csak része a történetnek, ugyanis „ezek az intézkedések nem oldják meg a többéves súlyos erőszakot, mert a meggyengült egészségi állapotú áldozatoknak támogatást kellene nyújtani a gyógyuláshoz és az önállósodáshoz”. A bántalmazott nőknek anyagi és lakhatási támogtásra, képzésre vagy átképzésre, szociális és egészségvédelemre lenne szükségük. „Szerbiában, sajnos, jelenleg nincs elegendő mértékben ilyen jellegű támogatás, s ez elbátortalanítja a nőket. Félnek attól, mi lesz a rendőri beavatkozást követően” – mondta.
A világban sem jobb a helyzet
A világon minden harmadik nő megtapasztalja élete során a testi, lelki, szexuális vagy gazdasági erőszak valamilyen formáját. Németországban minden ötödik percben bántalmaznak egy nőt, s az elkövetők leggyakrabban a házastársak vagy a férfi családtagok. 2013 és 2017 között a párkapcsolati erőszak áldozatainak száma121 ezerről valamivel kevesebb, mint 140 ezerre nőtt évente. Külön sokkoló az az adat, hogy az elmúlt évben minden második vagy harmadik napra jutott egy házastársak vagy élettársak által elkövetett gyilkosság, írja a Deutsche Welle.
Ezrek vonultak utcákra vasárnap Spanyolország több városában követelve a nők elleni erőszak megszüntetését.
"Mindannyian a bántalmazás ellen", "A hímsovinizmus is terrorizmus", "Ne tűrd el a bántalmazást", "Elnézést a zavarásért, éppen megölnek" - egyebek között ezek a feliratok szerepeltek a nőket érő erőszakkal szembeni küzdelem világnapján Madridban tüntető tömeg transzparensein.
Rengetegen viselték magukon a jelenség elleni harcot és a feminizmust egyaránt jelképező lila színt.
A bántalmazott védelme a bántalmazóval szemben, a gyerekek eltávolítása a bántalmazó szülő mellől, egyenlőségre oktatás már kiskortól kezdve - foglalta össze a felvonulók követeléseit Lourdes Hernández az eseményt szervező civil fórum szóvivője.
A megmozduláshoz a civil szféra mellett csatlakoztak a parlamenti pártok és a nagy szakszervezetek képviselői is.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök brüsszeli sajtótájékoztatóján szót emelt a nőket érő erőszak ellen, és hangsúlyozta kormánya elkötelezettségét a jelenség felszámolása mellett.
Barcelonában az utcákra vonult több ezres tömeg néma főhajtással emlékezett az áldozatokra. Spanyolországban idén 44 nő vesztette életét kapcsolati erőszak miatt, 2003 óta 972-en haltak bele a bántalmazásba.
Santanderben mintegy ezren követeltek törvényi változásokat azért, hogy a nők szabadon, nem az erőszaktól félve élhessenek, valamint, hogy az igazságszolgáltatás pártatlan legyen ezekben az ügyekben.
Az utóbbi időben Spanyolországban több olyan bírósági döntés is született, amely utcai tiltakozáshullámot váltott ki, mivel a bírák a nemi erőszakot csupán szexuális visszaélésnek ítélték.
Klinikai szakpszichológus: Nagyjából minden ötödik nő bántalmazott Magyarországon
Megdöbbentően gyakori a nők elleni erőszak, nagyjából minden ötödik nő bántalmazott Magyarországon - mondta Kalamár Hajnalka klinikai szakpszichológus az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában.
Megjegyezte azt is, sokaknak kényelmetlen erről a kérdésről beszélni, nagy részük nem mondja el, mi történt vele, így a bántalmazottak valós száma még magasabb lehet.
Kalamár Hajnalka azt is elmondta: Magyarországon a nőknél az egyik leggyakoribb halálozási ok a családon belüli erőszak. Hetente egy nő hal meg Magyarországon bántalmazás miatt - hangsúlyozta.
A klinikai szakpszichológus felhívta a figyelmet arra is, hogy a lelki bántalmazásnak legalább olyan súlyos következményei lehetnek, mint a fizikai erőszaknak.
1981-ben a latin-amerikai és karibi nők első találkozóján hirdették meg a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napján, az ENSZ-közgyűlés pedig 1999. december 17-én foglalta határozatba megtartását. A magyar Országgyűlés 2013-ban módosította a büntető törvénykönyvet, önálló tényállás lett a kapcsolati erőszak, így a családon belüli erőszak súlyosabban büntethető. E világnapon indul és december 10-ig (az emberi jogok világnapjáig) tart a 16 akciónap a nők elleni erőszak ellen elnevezésű kampány. (Deutsche Welle, RTS, MTI)




Nincs hozzászólás. Legyen az első!