Akik Szerbiában felvették a koronavírus elleni védőoltást, megfelelő szintű védettségre tettek szert - ezt igazolja az INEP, a nukleáris energia alkalmazásával foglalkozó intézet 10.000 főn végzett kutatása.
“Az elemzéseket a védőoltás felvételét követően két héttel, illetve az újraoltást követően két héttel vett minták antitestszáma alapján végezték”- mondta Marija Gnjatović, az intézet kutatója a Danasnak. Elmondása szerint az antitestek nem az egyedüli indikátorai az immunválasznak.
“Arra a következtetésre jutottunk a 10.000 minta vizsgálatát követően, hogy minden nálunk elérhető vakcina megfelelő védelmet biztosít. A mintában résztvevők között egyetlen haláleset sem volt. Bebizonyítottuk, hogy a Pfizer vakcinája már az első adag felvételét követően antitesteket hoz létre a szervezetben. A védőoltást felvevők több mint 85 százaléka már az első oltás utáni 2 hétben kielégítő antitest számmal rendelkezik, míg ez az arány a második dózist követően 95 százalékra növekszik” - magyarázta a szakember.
A kutató hozzátette, hogy a Szputnyik V védőoltás ugyanúgy jó ellenanyagválaszt ad minden korcsoportnál. Mérhető számú antitest az első adag felvételét követő harmadik hétben jelenik meg az orosz vakcina esetében, a második adag felvétele után pedig már 92 százalékos az azt felvevők körében a pozitív antitest tesztek száma.
“Hasonló a helyzet az AstraZenecánál is, a védőoltást felvevők jól reagálnak rá és megfelelő számú antitest képződik náluk. Ennek az oltásnak a második adagját még nem vették fel Szerbiában mivel azt csak tizenkét hét után kell felvenni.
A Sinopharm védőoltása ugyancsak jó immunválaszt ad, a 20 és 65 év közöttiek több mint 90 százalékánál megfelelő arányban vannak jelen az antitestek a kínai vakcina után”- részletezte Gnjatović.
A kutató hangsúlyozza, hogy a Sinopharm védőoltást felvevő idősebb lakosok esetében valamivel kevesebb a szervezetben jelen levő antitestek száma, viszont szerinte ez nem jelenti azt, hogy ők nem védettek a vírussal szemben.
“Fontos a szervezetben megnézni, hogy a sejtek hogy reagálnak, azok esetében pedig akiknél nincs megfelelő számú antitest, azt külön ki kellene vizsgálni. A polgároknak nem kell aggódniuk, a védőoltások megfelelő védelmet biztosítanak és a szervezet megfelelően reagál. Nincs korreláció az antitestszám és a immunvédelem foka között, hiszen az antitestek száma csupán egy tényező az immunrendszer erősségét illetően” - mondta a kutatást végző szakember.
Hangsúlyozta, hogy a védőoltások ellátják a feladatukat olyan esetben is, amikor valaki mégis megfertőződik, hiszen a tünetek enyhébben jelentkeznek az ilyen esetekben.
Ennek ellenére muszáj maszkot hordani és betartani a megfelelő védőtávolságot, hogy csökkenteni tudjuk a megfertőződés esélyét. (Beta, Danas)


