Tükör
A bánátiak isszák a legrosszabb vizet Szerbiában
Betűméret:             

Félmillió embernek nincs ivóvize Bánátban, így Szerbia ezen része marginalizáltnak számít, hangsúlyozta a Banat je u pravu (Bánátnak igaza van) nevű kezdeményezés a Dr Milan Jovanović Batut Szerbiai Közegészségügyi Intézetnek a legutóbbi, az ivóvíz minőségéről szóló jelentésével kapcsolatban.

A vízhez és az egészségügyi feltételekhez való emberi jogot az ENSZ határozta meg, de az aktivisták szerint Szerbia hihetetlen kudarcot vallott ennek a legalapvetőbb emberi jognak a megvalósításában.

„Szerbiában Vajdaságban a legrosszabb a víz, Vajdaságban pedig Bánátban, míg ezen belül Észak-Bánátban a legsúlyosabb a helyzet. Most már tudjuk, hogy tavaly Vajdaságban 40 százalék felett volt azoknak a vízrendszereknek a száma, amelyek nem feleltek meg a (fizikai-kémiai és mikrobiológiai) előírásoknak. Ismeretes, hogy sok ilyen vízvezetékben a megengedettnél nagyobb mértékben van jelen az arzén, ami pedig rákkeltő”, áll a kezdeményezés közleményében.

Vannak polgárok, akiknek nincs pénzük vizet vásárolni, illetve nincs erejük, hogy haza hordják a vizes ballonokat, ezért kénytelenek csapvizet inni és ezzel károsítani az egészségüket.

„A polgárok többsége nem jut megfelelő ivóvízhez sem a csapokból, sem a tartályokból. Ennek következményei megterhelik a bánáti egészségügyi rendszert, amely a munkaerőhiány miatt eleve nehéz körülmények között működik. A 2021-es jelentésben egyetlen észak-bánáti vagy közép-bánáti város sem szerepelt a megfelelő minőségű ivóvízellátással rendelkező rendszerek listáján”, tette hozzá a kezdeményezés.

A Banat je u pravu (Bánátnak igaza van) kezdeményezés arra szólította fel a többi polgári csoportosulást, a teljes nem kormányzati szektort, a politikai pártokat és minden olyan hazai és külföldi intézményt és szervezetet, amelyek célja az emberi jogok ellenőrzése és javítása Szerbiában, hogy vegyék fontolóra a vízminőség helyzetét Vajdaságban, különösen Bánátban, és reagáljanak rá.

A 021.rs portál emlékeztet: Vajdaságban 20 városi vízellátó rendszer nem felel meg a fizikai-kémiai és mikrobiológiai előírásoknak, és a bánátiak pedig a legrosszabb vizet isszák Szerbiában. Megnövekedett a vas-, a mangán-, a klór-, az ammónia-, a nitrát- és a nitritkoncentráció, de a kálium-permanganát szintje is, nem is beszélve a rákkeltő arzén jelenlétéről. A Batut szakemberei mindezeket megtalálták a közüzemi vízhálózatból vett vízmintákban, derült ki az ivóvíz minőségét vizsgáló, 2021-es évre vonatkozó legújabb jelentésből.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A győzelem napja - illusztráció
2025. MÁJUS 8.
[ 9:48 ]
Egyes kereskedelmi láncok azzal büszkélkednek, hogy nem dolgoznak május elsején, míg mások a vásárlókért versengenek – a munkavállalók jogairól azonban kevesen beszélnek. Nebojša Atanacković – a munkaadók szemszögből – úgy véli, ilyen esetekben win-win megoldást kell találni a dolgozók és a cégek számára...
2025. MÁJUS 2.
[ 22:14 ]
Százhuszonöt éve, 1890-ben ünnepelték először május 1-jét, amely egy évszázadon át volt a munkások nemzetközi ünnepe, az 1990-es évektől pedig inkább a munkavállalók szolidaritási napja. Az ünnep előzményei az ipari forradalomig nyúlnak vissza. Az utópista szocialista brit gyáros, Robert Owen 1817-ben javasolta a...
2025. ÁPRILIS 30.
[ 13:38 ]
Miközben a világ figyelme főként Ukrajnára és a közel-keleti válságokra irányul, a Balkánon is egyre fenyegetőbb viharok gyülekeznek. Vlagyimir Putyin orosz elnöktől eszköztárában jól ismert eszköz a nyugati zavarkeltés, most pedig a Nyugat-Balkán került a fókuszába, ahol a boszniai szerb vezető, Milorad Dodik révén...
2025. ÁPRILIS 26.
[ 21:06 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó