Közös célokat és irányt szabtak a fejlődésnek a szabadkai tanítóképző jelenlegi és korábbi vezetői a héten lezajlott felsőoktatási találkozón. Az MTTK alapítók, valamint jelenlegi és volt dékánjai megfogalmazták álláspontjukat a tervezett új képzések és a politikai érdekképviselet tekintetében.
Egy adósságnak tett eleget a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar azzal, hogy a héten találkozót kért a tanintézmény korábbi dékánjaitól és alapítóitól – mondta el dr. Lepeš Josip dékán a Vajdaság Mának. Mindnyájan megkönnyebbültünk – mondta Lepeš –, hiszen a megbeszélést követően sok kérdésben született megállapodás, így a kar mindenkori vezetősége egységes álláspontot képviselhet a Magyar Nemzeti Tanács felsőoktatási egyeztetései során.
A találkozón jelen volt dr. Káich Katalin professor emeritus, a kar alapítója, dr. Gábrity Molnár Irén, dr. Jeges Zoltán, dr. Pintér János és dr. Takács Márta, az MTTK korábbi dékánja. Egy időszakot zárt le a csütörtöki tanácskozás – mutatott rá az MTTK jelenlegi vezetője. Köztudott, hogy a szabadkai tanítóképző 2006. október elsején kezdte meg működését, a nemrég megtartott tízéves jubileum döbbentette rá a vezetőséget arra, hogy számos személyi, szemléleti és lehetőségbeli változás történt az MTTK körül. Most – visszatérve a kar megálmodóinak és későbbi éltetőinek és alakítóinak elképzeléseihez – újabb utakra vezethetik a vajdasági felsőoktatási intézményt – fogalmazott beszámolójában dr. Lepeš Josip. „A következő tíz év jóformán semmiben sem fog hasonlítani az előzőhöz, hiszen megváltoztak a társadalmi körülmények, a tanítóképzés helyzete, a közösségi elvárások és normák. Viszont továbbra is fontos, hogy az MTTK a vajdasági magyar közösség szolgálatában fejtse ki tevékenységét” – hangsúlyozta a dékán.
A megbeszélés legfontosabb témája az volt, hogy milyen mértékben határozta meg a mindenkori politika a tanítóképző létrejöttét, működését, fejlődését, illetve milyen mértékben járul hozzá a kar jövőjéhez – összegezte Lepeš. A közösség vezetői minden esetben kiálltak az MTTK mellett, támogatták a különféle elképzeléseket – hangzott el az egyeztetésen. Az utóbbi éveket a párbeszéd csökkenése jellemezte – jegyezték meg a találkozó résztvevői –, éppen ezért fontos meghatározni a közelgő párbeszéd témáját, ami a kar szempontjából az MTTK fejlődésének és ahhoz szükséges lépéseknek a lefektetését jelenti. „Új célokat, feladatokat és új elvárásokat kell kiépítenünk, és ezen a közös úton kell megtalálnunk a minket támogató, közösséget vezető személyiséget” – nyilatkozta a dékán. A korábbi dékánok és egyetemi alapítók kifejezték abbéli óhajukat és elhatározásukat, hogy minden tekintetben és bármely lehetséges formában, de továbbra is szeretnének részt venni nemcsak az MTTK munkájának gazdagításában, de a vajdasági magyar felsőoktatás további fenntartásában és megőrzésében. Közös nevezőre jutottak továbbá a képzés kínálatának bővítése, a frissen doktorált fiatal erőforrások kinevezése és az Újvidéki Egyetemmel, illetve a Szegedi Tudományegyetemmel tervezett közös képzések beindítása terén. Az egyetemi vezetők leszögezték, hogy az együttműködés alapját a felek egyenrangú jelenléte teszi lehetővé, ami vonatkozik a karok közötti partnerségre és a politikai vezetőkkel folytatott tárgyalásokra is. Az egyeztetésen megállapították, hogy az MTTK jövőjének szempontjából különösen fontos a Magyar Nemzeti Tanáccsal kialapított kapcsolat ápolása és elmélyítése, a felsőoktatás irányvonalainak megszabása pedig napokon belül kezdeti veszi a hétfői nemzeti tanácsi és intézményvezetői tárgyalásokkal, majd a SZTE-n és az Újvidéki Egyetemen tervezett további párbeszéddel – számolt be hírportálunknak a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánja.
Basity Gréta
Nincs hozzászólás. Legyen az első!