Tudomány
Mária Terézia és a digitális kor gyermekei
Megtartották az V. Óvodapedagógiai Konferenciát Kishegyesen
Betűméret:             

Korunk pedagógusainak, de már az óvodapedagógusoknak is a legfiatalabb korosztály, a "digitális bennszülöttek" nyelvén és igényei szerint kell megfogalmazni és kifejezni azokat az ismereteket, információkat, melyeket szeretnének megosztani tanítványaikkal. A pedagógusok szempontjából ez egy tudatosan generált mentális váltást igényel: meg kell tanulniuk a bennszülöttek nyelvét, a hagyományos tartalmakat pedig ki kell egészíteniük a jövő technológiai tartalmaival.

Az V. Óvodapedagógiai Konferenciát Reformeszmék Mária Terézia uralkodásának idején címmel, A reform nem egyszerű adminisztrációs intézmény, hanem kultúrpolitikai szükséglet alcímmel tartották meg Kishegyesen. Mária Terézia királynő 300 évvel ezelőtt született, ezért lett ez a témája annak a konferenciának, ahol a reformkori oktatástörténet mellett a digitális kor gyermekeiről és pedagógusairól is értekeztek az előadók. Dr. Szőke Anna, a Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesületének (VMÓE) elnöke először a szervezők nevében üdvözölte a jelenlévőket és ismertette a konferencia programját, de szólt a feldolgozott témákról is. Elmondta, azért esett választása Mária Teréziára, mert most van az évforduló, de azért is, mert ő volt az első oktatási reformer és ezért illik róla többet tudni. Oktatási reformjainak hatásai máig érzékelhetőek. Korának nagy vívmányaként tekinthetjük, hogy arra törekedett, hogy mindenki számára elérhető legyen legalább a négy éves általános iskolai képzés. Ezen kívül különféle tanfolyamokat szervezett. Külön érdekesség, hogy a nők képzésére is hangsúlyt fektettek, kötni, szőni, a baromfitartás tudományára és más gyakorlatias készségekre tanították a nőket Mária Terézia idejében. Dr. Szőke Anna elégedetten konstatálta, hogy eminens előadókat sikerült meghívni a konferenciára, akik Budapestről, Szegedről és Szabadkáról érkeztek.

Dr. Mészáros Zoltán történész, a szabadkai Történelmi Levéltár munkatársa Reformeszmék Mária Terézia uralkodásának idején címmel értekezett. Ennek keretében elmondta, hogy a mélyen vallásos uralkodóra az ateizmussal kacérkodó felvilágosodás eszméi közvetett módon hatottak rá, viszont tisztában volt azzal, hogy az oktatás, a népművelés milyen fontos a társadalom szervezése, az ország irányíthatósága szempontjából. Ezt követően dr. Szőke Anna A Néptanítók Lapjának elemzése (1898–1899) című előadásában az 1868-ban alapított és 1944-ig szünet nélkül megjelenő Néptanítók Lapjának néhány 1898-ban és 1899-ben megjelent eredeti példányát is bemutatta, majd az abban olvasható álláshirdetéseken keresztül mutatta be a 19. század végén munkálkodó tanítók és óvónők helyzetét.

Mgr. Takács Izabella a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tanársegédje A digitális kor gyermekei című előadásában kitért arra a problematikára, hogy a digitális bennszülöttek - akik már a legfiatalabb koruktól kezdődően együtt nőttek fel a digitális technológiákkal - számítógéppel, internettel, mobiltelefonokkal, MP3 lejátszókkal - úgy vélik, hogy nem érdemes odafigyelni a digitális bevándorlónak tekinthető pedagógusaikra. Ők ugyanis úgy tanítanak, hogy arra –összehasonlítva azzal, amit naponta tapasztalnak – egyáltalán nem éri meg odafigyelni. Eközben pedig a legtöbbször még az ilyen pedagógusok figyelmeztetik a tanulókat, ha azok nem figyelnek. A megoldás pedig nem más, minthogy a „bevándorló” pedagógusoknak kell alkalmazkodniuk. Fordítva nem megy, mert a tanulók pszichésen alkalmazkodnak a digitális nyelvhez. A tanároknak meg kell tanulniuk a bennszülöttek nyelvét,, az „öröklött” tartalmakat pedig ki kell egészíteniük a jövő technológiai tartalmaival. A pedagógusok szempontjából ez hatalmas mentális váltást igényel. Szerencsés körülmény, hogy most már diplomáznak azok a pedagógusok, akik digitális bennszülöttnek számítanak.

A konferencián dr. Mák Ferenc irodalomtörténész, a zentai Vajdasági Magyar Művelődési Intézet budapesti külső munkatársa Irodalom és nemzeti újjászületés a Délvidéken, dr. Nóbik Attila egyetemi tanár, a szegedi Neveléstudományi Intézet munkatársa Mária Terézia oktatáspolitikája címmel tartotta meg előadását.

Tóth Péter

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Kína sikeresen felbocsátotta pénteken Csang´o-6 nevű holdszondáját, amely a tervek szerint először nyer mintákat a Földet kísérő égitest túlsó, eddig nem kutatott, rejtett oldaláról. Kína legnagyobb, Hosszú Menetelés-5 nevű űrrakétája a terveknek megfelelően helyi idő szerint 17 óra 27 perckor emelkedett a levegőbe...
2024. MÁJUS 4.
[ 8:19 ]
Az év egyik legszebb csillaghullásának lehetünk szemtanúi vasárnap, az Éta Aquaridák meteorraj ugyanis hajnalban keresztezi majd az égboltot. A gyorsaságáról ismert rajt kelet felé kell majd keresnünk, a legjobban pedig fényszennyezettségtől mentes, vidéki észlelőhelyeken lesznek láthatók. Különleges jelenséget...
2024. MÁJUS 3.
[ 15:44 ]
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 2025-ben ünnepli alapításának 200. évfordulóját, és ebből az alkalmából egy új, ünnepi honlapon mutatja be az intézmény múltját, jelenét és jövőjét. Az mta200.hu címen már elérhető honlapon szöveges, képes és filmes tartalmakat találhatnak az érdeklődők, de lehet...
2024. ÁPRILIS 30.
[ 16:18 ]
Beolvasás folyamatban