Az állam holnap fizeti ki a minimálbér 60 százalékát, vagyis mintegy 18 ezer dinárt foglalkoztatottanként 235.372 vállalatnak, amelyekben összesen 1.016.535 munkás dolgozik. Az államkasszából 18,4 milliárd dinárt fordítanak erre a célra.
Az egyik legnagyobb változás az első intézkedéscsomaghoz viszonyítva az, hogy a másodikba azokat a gazdasági szubjektumokat is bevonták, amelyeket március 15-e után, és legkésőbb július 20-áig alapítottak meg.
A Gazdasági Nyilvántartási Ügynökség (APR) adatai szerint összesen 13.550 ilyen vállalat van. Az újonnan megalapított vállalatok számláira szeptemberben érkezik meg a pénz, mégpedig a minimálbér 120 százalékát fizetik ki foglalkoztatottanként.
Az új vállalatoknak szeptember 15-éig kell átadniuk az adók és járulékok elszámolására vonatkozó adóbevallást, amelyen 2021. január 5-ei dátum kell, hogy szerepeljen. Ezeknek a vállalatoknak külön, erre a célra szolgáló számlát nyitnak.
Az összes többi vállalat számára, amelyek már igényelték a támogatást, a második intézkedéscsomag szeptemberben érkezik, egy hónapra pedig elhalasztják a bérek utáni adók és járulékok kifizetését.
A vállalatoknak, amelyek júliusban is megkapták a minimálbért, nem kell ismét jelentkezniük az új csomagra, automatikusan megkapják azt.
„Az, akinek joga van a támogatásra, de nem igényli azt, vagy pedig nem teljesíti a feltételeket, nem kell elköltenie ezeket az eszközöket, így azokat automatikus visszautalják a büdzsébe, legkésőbb október 31-ig”, jelentette ki Siniša Mali pénzügyminiszter.
Elmondta azt is, hogy a munkaadók a foglalkoztatottak legfeljebb 10 százlékát bocsáthatják el az utolsó havi támogatás befizetése utáni három hónapban, vagyis az év végéig.
A minimálbér 60 százalékát a már megnyitott covid-számlákra utalják, a pénzt pedig kizárólag a foglalkoztatottak bérének kifizetésére fordíthatják a munkaadók, tette hozzá Mali. (Tanjug)



