A közel-keleti helyzet éleződése miatt a szerb külügyminisztérium arra kéri a térségben tartózkodó állampolgárokat, hogy kövessék a helyi hatóságok utasításait és a szerb nagykövetségek ajánlásait – közölte Marko Đurić külügyminiszter az RTS-nek nyilatkozva.
Hangsúlyozta: a minisztérium folyamatosan gyűjti az információkat az Iránban és a térségben zajló eseményekről, miközben már hónapokkal ezelőtt azt javasolták a szerb állampolgároknak, hogy ne utazzanak Iránba.
A tárcavezető elmondta, hogy Iránban jelenleg viszonylag kevés szerb állampolgár tartózkodik, számukra a teheráni nagykövetség konzuli segítséget biztosít. Arra kérte az érintetteket, hogy szükség esetén vonuljanak óvóhelyre, és tegyenek meg minden szükséges óvintézkedést saját biztonságuk érdekében. Emlékeztetett arra is, hogy korábbi konfliktus idején Szerbia evakuálást szervezett, és amennyiben a körülmények indokolják, erre most is sor kerülhet.
A figyelmeztetés azután hangzott el, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, és több iráni városban – köztük Teheránban, Iszfahánban és Kermánsáhban – robbanásokról számoltak be. Izrael rendkívüli állapotot hirdetett, és izraeli források szerint a műveletet az Egyesült Államokkal egyeztetve hajtották végre. A térségben kialakult feszült biztonsági helyzet miatt Belgrád fokozott óvatosságra inti állampolgárait.
Koszovó és stratégiai párbeszéd az amerikai–szerb tárgyalások középpontjában
A koszovói szerbek helyzete, az energiabiztonság és a stratégiai párbeszéd elindítása állt a szerb delegáció amerikai egyeztetéseinek középpontjában – közölte Marko Đurić külügyminiszter. Elmondása szerint Belgrád és Washington kapcsolata jelentős perspektívával rendelkezik, és Szerbia a szorosabb partnerség irányába kíván elmozdulni.
Đurić hangsúlyozta: a tárgyalásokon részletesen ismertették a koszovói szerbek helyzetét, különös tekintettel a pristinai vezetés lépéseire. Kiemelte, hogy bár a felek álláspontja eltér Koszovó státuszának kérdésében, a párbeszéd elengedhetetlen, ugyanakkor Szerbia nem tárgyal a függetlenség elismeréséről. A külügyminiszter szerint a szerb érdekek védelmét diplomáciai eszközökkel, a nemzetközi partnerekkel folytatott egyeztetések útján kell biztosítani.



A FŐSZAKÁCS AJÁNLATA
ÁLLÁSHIRDETÉSEK
Helységnévtár




