Szeptember 15-én volt 120 éves a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola központi épülete. 1890-ben Haynald Lajos kalocsai érsek Mária Valéria királyi hercegnő házassága örök emlékére 40 ezer forintot utalt át a főkáptalanhoz, hogy abból vagy nőiskola, vagy katolikus kórház épüljön Ókanizsán. Végül az előbbi valósult meg a Miasszonyunkról nevezett iskolanénék vezetésével. 1901. augusztus 29-én a 12 iskolanéne elfoglalhatta az új otthont, majd szeptember 9-én felszentelték az épületet.
A járvány miatt a jubileumról csupán a diákok számára kiírt képzőművészeti és irodalmi pályázatokkal tudtak megemlékezni. Az iskola épületének történetéről, annak fejlesztéseiről, a további tervekről Szepesi Zoltán igazgatót kérdeztük.
- A századfordulón érkezett el az a pillanat, amikor az elöljárók úgy döntöttek, hogy egy rendezett körülmények között működő iskolát hoznak létre. Az ötletből elég gyorsan valóság is lett, s Haynald Lajos kalocsai érsek adományának köszönhetően megépült a róla elnevezett leánynevelő intézet. 1901. szeptember 15-én kezdődött meg itt a munka. Az épület működtetését a Miasszonyunk Neve Rend kapta feladatául. Ez nagy dolognak számított akkor a településen, tekintettel arra, hogy polgári családokból származó fiatal hölgyeket vártak ide, akiknek jó minőségű oktatást szántak. Szerencsére alaposan dokumentálták az iskola működését az első időszakban, így láthatjuk, hogy folyamatosan gyarapodott és nőtt a diáklétszám. Nyilván az első és a második világháború is fontos változásokat hozott az iskola életében. Az I. világháború után változás történt az oktatás rendjében, de még mindig a nővéreknél maradt az oktatás, azután a II. Világháborút követően teljesen elvették az egyháztól az iskolát. A munka elindulásakor 16 tanár, nővér foglalkozott a leányok nevelésével. Az épület kapacitása is ennek megfelelő volt, ma már dokkal nagyobb létszámmal dolgozunk ugyanitt.
- Egy idő után szűkössé vált az épület, ekkor jött létre az iskola Ady-épülete.
- A kötelező oktatás bevezetésével látszott már, hogy az épület nem tudja befogadni az összes diákot. Ezért a város másik felén, a régi szegényházban kialakítottak egy iskolát, ez lett az Ady-épület. Emellett, itt a közelben, a régi bíróság épületében volt néhány tanterme az iskolának. Abban az időben, amikor nagyon sok gyerek volt, nagy létszámú osztályokkal dolgoztak. A 80-as években, amikor megépült az Ady-épület, akkor rendeződött megnyugtató módon az oktatás helyzete.
- Jelenleg néhány falusi iskola is az önök intézménye keretében működik.
- 1977-ben született meg az a döntés, hogy a környező iskolákat egy központba vonják össze, s így született meg a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola. Ez magába foglalja ezt a központi épületet, az Ady-épületet, ami szintén Magyarkanizsán található, a martonosi épületet, amit akkor József Attila iskolának hívtak, illetve az adorjáni és a velebiti iskolát.
- Hogyan sikerült modernizálni ezt a régi épületet?
- Már építésekor igyekeztek minél modernebb és tetszetősebb épületet létrehozni, s a kor követelményeinek teljesen megfelelő volt. Viszont idővel már mindenképpen felújításra szorult. Az elektromos hálózatot be kellett vezetni, ki kellett építeni a telefonos és számítógépes hálózatot. Ki kellett alakítani a vizesgócokat. A város vezetői mindig igyekeztek, hogy a kor követelményeinek megfeleljen az iskola. Az egyik legjelentősebb változás a 2000-es évek elején történt, amikor egy régi melléképületet lebontva, a várva várt tornaterem is elkészült az iskola mellett. Addig az épületben található nagytermet használták tornateremként. A hozzáépítésnek köszönhetően ugyanekkor a tornaterem és öltözők mellett még három tornateremmel bővült az iskola. A számítógépes hálózatot is folyamatosan bővítettük, végül tavaly sikerült kiépíteni egy egységes, modern informatikai hálózatot.
- Mire lenne még szükség a jövőben? Ugye, az iskola udvara nagyon kicsi, ez behatárolja a lehetőségeket.
- A kapacitásokat illetően úgy érzem, hogy megfelelő az épület mérete. Inkább egy teljes körű felújításra lenne szükség. Bár mindig újítgattak rajta valamit, teljes körű felújítás még nem történt. Abban bízunk, hogy talán erre is sor kerülhet, és akkor az építészeti jelleg megfelelő értékelése mellett is a tanulók számára egy kényelmes iskolaépületet kaphatunk majd.
- Természetesen megemlékeztek a jubileumról. Hogyan?
- A járvány miatt nagyobb ünnepséget nem tudtunk megszervezni, viszont a tanulókat arra kértük, hogy készítsenek egy plakátot arról, hogy nekik mit jelent az iskola. Versben vagy prózában is megfogalmazhatták gondolataikat ugyanerről. A szavazás a közösségi oldalunkon folyt, s ott is lehet megtekinteni a pályaműveket.
Az elkészült plakátokról pedig amellett, hogy ötletesek, kitűnik, hogy szeretnek ide járni a diákok. Boldog születésnapot a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolának!


