Képfelbontás
Végre egy értékelhető ötlet
A szerbiai ellenzék még mindig nem döntött a választásokon való részvételről
Betűméret:             

Két héttel ezelőtt már a Luca széke készítésének folyamatához hasonlítottam a szerbiai ellenzék helyben járását, de utólag bocsánatot kell kérnem azoktól, akik a sámlihoz hasonló alkalmatosság szabályszerű készítésébe fognak, hiszen az nem tart még két hétig sem. Az itteni ellenzéknek viszont ebben a két hétben jottányit sem sikerült elmozdulnia a választások ügyében. Sokszor leírtam már, hogy számukra nincs jó megoldás, sőt, úgy néz ki, hogy minden lapleosztás után rosszabb helyzetbe kerülnek. Mindannyian emlékszünk még a tavalyi bojkottra és az azt követő dörgedelmes nyilatkozatokra, hogy újabb választásokra csak jobb feltételek között kerülhet sor. Ezeknek a feltételeknek a javítását szolgálták a kétvágányos tárgyalások, amelyek több mint szerény eredménnyel zárultak. Egészen pontosan, a nemzetközi közvetítők által folytatott egyeztetés teljes csődöt vallott, míg a másik vágányon sikerült valamilyen megállapodást megkötni a két kormány- és a hét ellenzéki párt képviselőinek, de nagy bátorság lenne azt állítani, hogy ez az egyezség valamilyen javulást jelentene a választási folyamatban.

Természetesen nem fogom pontról pontra elemezni a mintegy 15 oldalas okmányt, csak néhány olyan dologra fogom felhívni a figyelmet, amelyekben az ellenzéki követeléseknek egyáltalán nem, vagy csak szimbolikusan tettek eleget. Az első és talán legfontosabb: a választások szétválasztása. Ezzel szemben, a megállapodás harmadik szakasza úgy szól, hogy a jövő év április harmadikán egyidejűleg tartják meg a rendes elnökválasztást, az ugyancsak rendes időben történő fővárosi önkormányzati választást és a rendkívüli parlamenti választást. Hasonlóan, még csak nyoma sincs annak az ellenzéki követelésnek, hogy a választási lista elnevezésében csak az a személy szerepelhessen, aki jelölt is azokon a választásokon. Nem lett a megállapodás tárgya az az elképzelés sem, hogy az éppen szabadon levő 5. nemzeti frekvenciát kapja meg az ellenzék, még kevésbé, hogy egyfajta párhuzamos szerkesztést vezessenek be a közmédiában. Arról sincs szó, hogyan tudnák megvédeni a közalkalmazottakat a hatalmi párt immár burkolatlan befolyásától.

Bizonyos kérdésekben sikerült részeredményeket felmutatni, de ezek több mint szerények. Így például a megállapodás tiltja a tisztségviselői kampányt, de csak a választási kampány utolsó 10 napjában. A köztársasági választási bizottságba beengednek néhány ellenzékit is, a 23 közé hármat a hatalommal egyezkedő pártokból és további 3-at azok közül, akik a nemzetközi közvetítőkkel tárgyaltak. A tömegtájékoztatást egy koordinációs testület fogja ellenőrizni, de a 12 tagból 6 az ellenzék által közutálatnak örvendő Az elektronikus médiumokat ellenőrző testület, szerb betűszóval és ismertebben a REM soraiból fog kikerülni. Ezek után az ellenzéknek tényleg nehéz lesz megmagyaráznia, hogy miért indul most a választásokon, és miért döntött a bojkott mellett tavaly.

Közben Dragan Đilas, az ellenzék koronázatlan királya, miután semmilyen eredményt ért el az európai közvetítőknél, a napokban az Egyesült Államokban kopogtatott. Hogy milyen eredménnyel, azt majd csak az idő fogja megmutatni, azt viszont már most látni, hogyha lehet, akkor ezek után még nagyobb a vele szembeni gyűlölet a hatalom birtokosainak részéről.

A címben egy értékelhető ötletet említettem, így ideje, hogy felbontsam az erről szóló képet. Vesna Rakić-Vodinelić jónevű jogászprofesszortól származik, aki a legutóbbi elnökválasztás idején az Új Párt képviseletében Saša Janković ellenzéki elnökjelölt csapatát erősítette. Az ő véleménye szerint a tavaszra esedékes választások közül az ellenzéknek vállalnia kellene a rendes időben történő elnök- és önkormányzati választáson való fellépést, ugyanakkor bojkottálni a rendkívüli parlamenti választást, amit a professzor asszony nem mellékesen alkotmányellenesnek tart. Az ötlet tényleg megfontolandó, nem is annyira a parlamenti választás alkotmányossága vagy alkotmányellenessége miatt, hanem azért, mert az ellenzék egyáltalán nincs olyan jó erőben, hogy vállalja a háromszintes megméretést. És ezzel meglehetősen világos üzenetet intézne a hatalom irányába is, hogy nagyon is tisztában van vele, hogy gyakorlatilag semmit sem tudott elérni a választási feltételek javítására irányuló követeléseivel. Ugyanakkor meglehetősen kellemetlen helyzetbe is tudná kényszeríteni a haladókat, akik nyilván nem szívesen vágnának bele egy újabb, ellenzék nélküli választásokba, hiszen azzal, hogy gyakorlatilag a tavalyi választások másnapján bejelentették, hogy másfél év elmúltával rendkívüli választásokat tartanak, maguk ismerték be, hogy minimum kétséges a jelenlegi parlamenti összetétel legitimitása. A kilátásba helyezett parlamenti választások elhalasztása viszont szinte egy választási győzelemmel érne fel az ellenzék számára. Mindenesetre a labda megint az ő térfelükön pattog.

Guszton András

A szerző az Újvidéki Rádió szerkesztője, rovata, a Képfelbontás, hetente frissül.

Összeállt a sárga szerelvény - illusztráció
2021. NOVEMBER 30.
[ 15:23 ]
Könnyebb lett-e önállóan? - illusztráció
2021. NOVEMBER 23.
[ 13:19 ]
Kell-e félnünk a téltől? - illusztráció
2021. NOVEMBER 2.
[ 16:41 ]
Lehet, hogy egyes olvasók is úgy vannak vele mint én, vagyis hogy unják már a szerbiai ellenzék helyben járását és az ezzel kapcsolatos kommentárokat, viszont jobb témát erre a hétre sem tudtam kitalálni. Egy dolog tekinthető befejezettnek, mégpedig a két vágányon folytatott dialógus, de ennek a záróakkordja még mindig...
2021. OKTÓBER 27.
[ 12:20 ]
Az Európai Unió és szervei a héten is sokadszor bizonyították, hogy az elvi kinyilatkoztatások ellenére, miszerint a Nyugat-Balkán-i térség jövőjét saját soraikban képzelik, egyelőre fogalmuk sincs arról, hogy mit kezdjenek az érintett 6 országgal. Ugyanis alig néhány nappal azután, hogy a szlovéniai Brdóban megtartott...
2021. OKTÓBER 20.
[ 11:25 ]
Többször írtam az elmúlt hónapokban, hogy a szerbiai hatalom nagymestere az ellenzék altatásának, amit az idén is bizonyított. Valahol az év első felében elindította a pártok közötti párbeszédet a választási feltételekről, mégpedig nem is egy, hanem két vágányon. Az egyik egyeztetés azon pártok között folyt, amelyek...
2021. OKTÓBER 12.
[ 16:38 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó